SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ

                      

Saç ekimi için, kişinin saçında büyük bir açıklık olması şartı aranmaz. Hafif seyrelme olan bölgeler veya kısmen açıklık olan bölgeler için de saç ekimi uygulanabilir.” Dünyada ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan FUE (Follicular Unit Extraction) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten bir saç ekimi işlemidir. FUE ile tüm saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin tek tek başın saçsız bölgesine transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir. Saçınızdaki dökülme sizi rahatsız edecek boyutlara ulaştı ise; bu konu ile ilgili bir hekim ile görüşmeniz sizi rahatlatacaktır.

Saç kaybı şekilleri birbirine benzemekle birlikte, saç onarımı kişiye özel bir uygulamadır. Özellikle ön saç hattı yüz ifadenizin çok önemli bir unsurudur ve doğal görünümlü bir saç hattı oluşturulması son derece önemlidir. “Hangi saç ekimi işlemi uygulanırsa uygulansın tercih edilen anestezi şekli lokal anestezidir.” Greftlerin alınması fue motoru sayesinde yapılır ve bu işlem için önceden uyuşturulmuş olan alanın özel bir sıvı aracılığıyla şişirilmesi gerekir. Yüzey genişletici bu sıvı sayesinde hem köklerin daha rahat serbestleşmesi hem de daha fazla sayıda kök elde edilmesi sağlanmış olur. Greft alınması işlemi bittikten sonra özel bir aparat sayesinde önceden lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan alana planlanmış sayıda delikler yani köklerin ekileceği kanallar açılır. Kanal sayısının ekilecek greft sayısı ile eşit olması gereklidir. Kanalların açılması esnasında mevcut saç çıkış açısına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu açı önceki saç durumuna sadık kalınarak belirlenir. Greftlerin ekilmesi operasyonun son aşaması olup ilk aşamada alınan köklerin ikinci aşamada açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Bölge daha önce lokal anestezi ile uyuşturulduğundan herhangi bir ağrı olmaz.

Yurtdışından gelip, otelde kalmak istemeyen hastalar hariç bütün hastalar operasyon sonrası taburcu edilir. Hastanede yatmalarına gerek yoktur. İlk yıkamanın hastane veya klinikte yapılmasında fayda vardır. Operasyondan en erken 24 saat, en geç 72 saat sonra yıkamanın yapılması gerekmektedir. Öncelikle saç ekim sahası üzerine bir miktar yumuşatıcı losyon sürülmeli ve bu losyon 20-45 dakika bekletilmelidir. Kurumuş kanları yumuşatması için yapılan bu işlemden sonra saçlar ılık bir su ile durulanır ve losyondan arındırılır. Ardından özel medikal bir şampuan avuç veya saçın diğer bölgelerinde köpürtülüp hem ekim hem alım sahası yıkanır. Yıkama parmak uçları ve avuç ayası ile olmalı ve asla tırnaklar kullanılmamalıdır. Yıkama bittikten sonra kağıt bir havlu ile saç hiçbir şekilde ovalanmadan sadece nemi alınarak kurulanmalıdır. Her geçen gün yıkamanın dozu biraz daha arttırılmalı ve ortalama 7-10 gün sonra saçlı deride hiçbir kabuk, tortu, kurumuş kanlar kalmamalıdır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

* Saç ekimi erkek tipi dökülme yaşayan her yaştan her hastaya uygulanabilinir. Aynı zaman da kaza veya herhangi bir travma sonrası yanık izi kalmış kişilere de saç ekimi uygulanmaktadır.
* Saç ekimininde uygunluk derecesi hastanın başının yan ve arka kısımlarında yeterli miktarda saç olmasına bağlıdır.
* Saç ekimi hem kadınlara hem de erkeklere rahatlıkla uygulanmaktadır.
* Kadınların saç ekimi istemesindeki neden daha çok seyrelen saçların sıkılaşmasını istemeleri ve dökülen saçların estetik bir görüntü oluşturmaması sebebiyle saçlarını yeniden kazanma isteğidir.
* Erkeklerde saç dökülmesi genelde önlerde başlayıp sonra üstlere doğru ilerler. Saçların azalması ve kellik durumunun ortaya çıkması ile saç ekimi tercih edilir.